Pancardan şeker üretiminde su en önemli yardımcı madde durumundadır. Üretimdeki ilk aşama şekerin suya alınması aşamasıdır. Bu amaçla, dilimlenen şeker pancarları, sıcak suya sokulur. Bu şekilde elde edilen şeker çözeltisi şerbet olarak adlandırılır. İkinci aşamada şeker ile birlikte suya geçen yabancı maddelerin uzaklaştırılmasıdır. Üçüncü aşamada şerbetin kıvamlaştırılıp şurup elde edilmesidir. Son aşama şekerin kristallendirilmesi aşamasıdır. Bu aşamada kristal şeker elde edilir.

Pancardaki şekerin su ortamına alınmasında ve kıvamlaştırılması sırasında buhar halinde iken çok miktarda su kullanılmaktadır. Çok miktarda su kullanıldığı için şeker fabrikalarında su kuyulardan temin edilmekte ve bu sular genellikle sert sular olmaktadırlar.

Su, gerek sıcak su olarak, gerekse buhar olarak çok yüksek sıcaklıklarda kullanıldığı için şeker fabrikalarında ciddi kireç ve korozyon sorunu yaşanmaktadır. Özellikle buharlaştırıcılarda çok yüksek oranlardadır.  Buhar kazanı ve buhar dönüş hatlarına takılacak olan MİRAMAK ile hem ısı değiştiricilere giden buhar hatları ve ısı değiştiricilerin buhar bulunan tarafları, hem de buharlaştırıcılara giden buhar hatları ve bunların buhar bulunan tarafları kireç ve korozyon oluşumuna karşı korunmuş olur. Isı değişticilerde ısıtılıp difüzörlere gönderilen sıcak su hatlarına ise ayrı birer MİRAMAK takılması gerekir. MİRAMAK kullandığınızda bir daha kimyasallara para ödemeyeceğiniz için kireci önlemek için bir daha cebinizden para çıkmayacak.

Ek Bilgi