Isı santralleri kalorifer kazanları, ısı değiştiriciler gibi ısı üreten veya ısı aktaran cihazların yer aldığı sistemlerdir. Bu sistemlerin en büyük sorunu kireçtir. Bu sorunu önlemek için ise kimyasal su yumuşatma sistemleri veya inhibitörler kullanılmaktadır. Bu kullanılan sistemler hem kurulum maliyetleri hem de işletme giderleri açısından yüksek meblağlara gerek duymaktadır. Çevreye verdikleri zarar ise cabacı…

Kalorifer Sistemleri:Manyetik kireç önleyici cihazlar içerisinden sürekli su geçtiğinde maksimum verimi vermektedirler. Bu yüzden kalorifer sistemlerinde kullanılacağında soğuk su girişi yerine sıcak su çıkış hatlarına devir daim pompalarından sonra takılmalıdır. Sisteminizde kullanacağınız bir MİRAMAK hem kazanınızın ömrünü uzatarak hem peteklerinizin ömrünü uzatacak hem de kireçten dolayı meydana gelen bakım masraflarından ve arızalardan kurtulmuş olacaksınız. Peteklerinizde ve kazanlarda kireçtaşı oluşumu olmayacağı için ısı verimliliği artacak daha az enerji ile daha çok ısınacaksınız. Bunları yaparken de eskiden oluşmuş kireç tabakalarının da zamanla yok olacağını unutmayınız.

Boylerler: Boylerler, kalorifer kazanlarından veya jeotermal enerji şebekelerinden alınan sıcak su veya buharın ısısı ile soğuk sudan sıcak kullanım suyu hazırlamaya yarayan ısı değiştirici cihazlardır. Boylerlerde ısıtıcı ve ısınan akışkan hatları olmak üzere iki ayrı hat, iki ayrı giriş ve iki ayrı çıkış yer alır. Isıtıcı akışkan, kalorifer kazanlarından beslenen sıcak su veya buhar olup, ısısından yararlanılarak ısınan akışkan (soğuk su kullanım suyu) ısıtılır. Boylerlerinizde MİRAMAK 1 adet kapalı devre sıcak su çıkışına 1 adet de şebekeden gelen sıcak su girişine takılmalıdır.MİRAMAK ile korunmayan bir boyler sistemi kireçle mücadele edemez. Çok kısa bir zamanda kireçlenmeye ve müdahale edilmediğinde ise tamamen tıkanıp değişmesine sebep olacaktır. Boylerinizde kullandığınız bir MİRAMAK yıllar boyunca hiçbir işletim maliyeti olmadan kirece karşı bir kalkan gibi duracaktır. Siz onu unutabilirsiniz ama o sizi asla unutmayacaktır.

Eşanjörler: Eşanjörler sıcak suyun ısısından yararlanarak soğuk suyun ısıtılmasını sağlayan cihazlardır. Eşanjörlerin 2 çeşidi mevcuttur biri plakalı diğeri ise borulu sistemlerdir. Plakalı sistemler hem küçük hem de verimlerinin yüksek olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedirler. İster borulu olsun, ister plakalı olsun eşanjörlerde, sıcak ve soğuk su hatları birbirinden bağımsız oldukları için 2 ayrı hatta 2 ayrı MİRAMAK kullanmamız gerekmektedir. Bu şekilde tam bir koruma sağlanacaktır.

Isıdan en fazla yararlanmak amacıyla kullanılan boyler ve eşanjörleri tercih ederken verimi yüksek olanı ve daha kalitelisini tercih ederiz. Ama unuttuğumuz bir nokta vardır kısa bir süre sonra kireç tabakasıyla kaplanan ısı yüzeyleri verimlerine kaybedecek ve arızalanacaktır. Eğer sisteminizde MİRAMAK kullanıyorsanız boyler ve eşanjörlerinizin size sorunsuz bir şekilde hizmet etmelerini seyredebilirsiniz.

Isı santrallerinde kireci önlemek içim kimyasal su yumuşatma sistemleri veya inhibitörleri de tercih edebilirsiniz. Fakat bunları tercih ederken şunu unutmayın kurulum maliyetleri 1 kere cebinizden çıkacaktır ama işletme maliyetleri sürekli olacaktır. Karbon filtre, tuz, reçine yada kimyasal maddelere sistemi kullandığınız sürece düzenli para aktaracaksınız. MİRAMAK kullanır iseniz manyetik kireç önleyicilerin 50 yıl ömrünün olduğunu da söylemeliyiz. 1 kere MİRAMAK alacaksınız bir daha bakım maliyeti ve işletme maliyet yok…

Ek Bilgi